K85X-CD-37P-KJ30
Mfr.Part #
K85X-CD-37P-KJ30
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS VERT SLDR
No
Terminal Pitch :
1.397mm
Empty Shell :
Dielectric Withstanding Voltage :
700VAC V
Feature :
Grounding Indents
MIL Conformance :
Mounting Option 2 :
Threaded
Current Rating (Amps) :
2A
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Flange Feature :
Board Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
30V
Number of Positions :
37
Length - Termination :
0.185 inch
Body Breadth :
0.494 inch
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Resistance :
13mOhm