K85X-BD-25P-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K85X-BD-25P-R
Manufacturer
Kycon
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Manufacturer :
Kycon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Form :
Stamped
Connector Style :
D-Sub
Number of Rows :
2
Terminal Pitch :
1.397mm
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish :
Gold
Length - Termination :
0.185 inch
Number of Positions :
25
Contact Type :
Signal
Mixed Contacts :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Insulation Material :
GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
ECCN Code :
EAR99
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Resistance :
13mOhm
Packaging :
Tray
Empty Shell :
No
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Plug, Male Pins
DIN Conformance :
Mounting Option 1 :
#4-40
Pbfree Code :
yes
Mating Contact Pitch :
0.109 inch
Shell Finish :
Tin
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Feature :
Grounding Indents
Voltage - Rated :
30V
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock
MIL Conformance :
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
25
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Current Rating (Amps) :
2A
Mounting Option 2 :
JACKSCREW
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Dielectric Withstanding Voltage :
700VAC V
Color :
Black
Reference Standard :
UL
Termination :
Solder
Series :
K85X
Body Breadth :
0.494 inch
IEC Conformance :
Number Of PCB Rows :
2
Contact Material :
Brass
Datasheets
K85X-BD-25P-R
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon K85X-BD-25P-R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, K85X-BD-25P-R pinout, K85X-BD-25P-R datasheet PDF, K85X-BD-25P-R amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon K85X-BD-25P-R ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
K85X-BD-25P-R Overview
K85X-BD-25P-R Features
K85X series
K85X-BD-25P-R Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
K85X-BD-25P-R D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP