K85X-AD-15P-BRJ30
Mfr.Part #
K85X-AD-15P-BRJ30
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Contact Type :
Signal
Plating Thickness :
30μin
Body Breadth :
0.494 inch
Current Rating (Amps) :
2A
Length - Termination :
0.185 inch
Contact Resistance :
13mOhm
Series :
K85X
Mating Contact Pitch :
0.109 inch
Termination :
Solder
Tray
Terminal Pitch :
1.397mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Mounting Option 2 :
Threaded
Number of Positions :
15
HTS Code :
MIL Conformance :
Body Length or Diameter :
1.541 inch
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
JESD-609 Code :
e4
Flange Feature :
Board Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Dielectric Withstanding Voltage :
700VAC V
Voltage - Rated :
30V
2 DA A
Filter Feature :
Number Of PCB Rows :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Finish :
Tin
COMMERCIAL
Datasheets
K85X-AD-15P-BRJ30
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon K85X-AD-15P-BRJ30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, K85X-AD-15P-BRJ30 pinout, K85X-AD-15P-BRJ30 datasheet PDF, K85X-AD-15P-BRJ30 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon K85X-AD-15P-BRJ30 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
K85X-AD-15P-BRJ30 Overview
K85X-AD-15P-BRJ30 Features
K85X series
K85X-AD-15P-BRJ30 Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
K85X-AD-15P-BRJ30 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP