K683Z10Y5VF5TL2
Mfr.Part #
K683Z10Y5VF5TL2
Description
CAP CER 0.068UF 50V Y5V RADIAL
1 (Unlimited)
Dielectric :
Y5V
Capacitance :
0.068μF
Lead Style :
Straight
Temperature Coefficient :
Y5V F
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Height :
3.6mm
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
-20% +80%
Terminal Pitch :
2.5mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Temperature Characteristics Code :
Y5V
HTS Code :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Package / Case :
Radial
Diameter :
500μm
Depth :
2.3mm
Size Code :
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Datasheets
K683Z10Y5VF5TL2
Vishay K683Z10Y5VF5TL2
Mono-Kap™ K 0.068μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -30°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial