K683M10X7RF53H5
Mfr.Part #
K683M10X7RF53H5
Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Style :
Formed Leads
Terminal Pitch :
5mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Diameter :
500μm
Packaging :
Bulk
Lead Length :
30mm
Size Code :
Capacitance :
0.068μF
Depth :
2.3mm
Terminal Shape :
Wire
Height :
3.6mm
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Pitch :
5.0038mm
EAR99
Lead/Base Style :
Formed Leads
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Published :
Datasheets
K683M10X7RF53H5
Vishay K683M10X7RF53H5
Mono-Kap™ K 0.068μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial