K683K20X7RH5TL2
Mfr.Part #
K683K20X7RH5TL2
Description
CAP CER 0.068UF 100V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR
Series :
Mono-Kap™ K
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lead Style :
Straight
JESD-609 Code :
e3
Depth :
3.2mm
Diameter :
500μm
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Package / Case :
Radial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
2.4892mm
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Capacitance :
0.068μF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
3.2mm
Height :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
K683K20X7RH5TL2
Vishay K683K20X7RH5TL2
Mono-Kap™ K 0.068μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial