K681J20C0GL53H5
Mfr.Part #
K681J20C0GL53H5
Description
CAP CER 680PF 500V C0G/NP0 RAD
Temperature Coefficient :
C0G NP0
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.299 7.60mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Lead Pitch :
5.0038mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Pitch :
5mm
Voltage - Rated :
500V
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead/Base Style :
Formed Leads
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial
Pbfree Code :
yes
Depth :
3.2mm
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
HTS Code :
Lead Style :
Formed Leads
Terminal Shape :
Wire
Length :
5mm
Capacitance :
680pF
Packaging :
Bulk
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
K681J20C0GL53H5
Vishay K681J20C0GL53H5
Mono-Kap™ K 680pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K681J20C0GL53H5 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
K681J20C0GL53H5 Features
a size/dimension of 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm