K563K20X7RH53H5
Mfr.Part #
K563K20X7RH53H5
Description
CAP CER 0.056UF 100V X7R RADIAL
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth :
3.2mm
Lead Style :
Formed Leads
Lead Pitch :
5.0038mm
GENERAL PURPOSE
Lead Length :
30mm
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.299 7.60mm
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
0.056μF
Height :
5mm
Temperature Coefficient :
X7R
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Radial
Lead/Base Style :
Formed Leads
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Thickness :
3.2mm
Diameter :
500μm
Datasheets
K563K20X7RH53H5
Vishay K563K20X7RH53H5
Mono-Kap™ K 0.056μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial