K563K10X7RF53L2
Mfr.Part #
K563K10X7RF53L2
Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Size Code :
Terminal Pitch :
2.5mm
Lead Length :
30mm
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Depth :
2.3mm
Packaging :
Bulk
No
Height :
3.6mm
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Pitch :
2.4892mm
Capacitance :
0.056μF
Lead Style :
Straight
Dielectric Material :
Ceramic
Diameter :
500μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
K563K10X7RF53L2
Vishay K563K10X7RF53L2
Mono-Kap™ K 0.056μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial