K472J20C0GH53H5
Mfr.Part #
K472J20C0GH53H5
Description
CAP CER 4700PF 100V C0G/NP0 RAD
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Depth :
3.2mm
Lead Style :
Formed Leads
Terminal Pitch :
5mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated :
100V
Size Code :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
4700pF
Tolerance :
±5%
Mount :
Through Hole
Published :
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.299 7.60mm
Length :
5mm
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
K472J20C0GH53H5
Vishay K472J20C0GH53H5
Mono-Kap™ K 4700pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K472J20C0GH53H5 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.5.0038mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
K472J20C0GH53H5 Features
a size/dimension of 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm