K393K15X7RF5UL2
Mfr.Part #
K393K15X7RF5UL2
Description
CAP CER 0.039UF 50V X7R RADIAL
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.039µF
Diameter :
500μm
Lead Pitch :
2.4892mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
2.6mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
1 (Unlimited)
Height :
4mm
Packing Method :
Ammo Pack
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
2.5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size Code :
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Style :
Straight
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Datasheets
K393K15X7RF5UL2
Vishay K393K15X7RF5UL2
Mono-Kap™ K 0.039μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial