K393K10X7RF5TH5
Mfr.Part #
K393K10X7RF5TH5
Description
CAP CER 0.039UF 50V X7R RADIAL
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Style :
Formed Leads
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Diameter :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
10 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Depth :
2.3mm
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
X7R
Packing Method :
TR
Lead Pitch :
5.0038mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
3.6mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Temperature Characteristics Code :
X7R
HTS Code :
Terminal Pitch :
5mm
Capacitance :
0.039µF
Datasheets
K393K10X7RF5TH5
Vishay K393K10X7RF5TH5
Mono-Kap™ K 0.039μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial