K333M20X7RK5TH5
Mfr.Part #
K333M20X7RK5TH5
Description
CAP CER 0.033UF 200V X7R RADIAL
Radial
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Packing Method :
TR
Lead Pitch :
5.0038mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
3.2mm
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Diameter :
500μm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Lead Style :
Formed Leads
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
3.2mm
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
200V
Height Seated (Max) :
0.299 7.60mm
Tolerance :
±20%
Height :
5mm
Size Code :
Temperature Coefficient :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
0.033µF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Published :
Series :
Mono-Kap™ K
Datasheets
K333M20X7RK5TH5
Vishay K333M20X7RK5TH5
Mono-Kap™ K 0.033μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K333M20X7RK5TH5 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 200V.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.0038mm.
K333M20X7RK5TH5 Features
a size/dimension of 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V