K333K10X7RF5TL2
Mfr.Part #
K333K10X7RF5TL2
Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Pitch :
2.5mm
Tolerance :
±10%
Depth :
2.3mm
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Diameter :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Capacitance :
0.033µF
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
Wire
Lead Style :
Straight
HTS Code :
Lead Pitch :
2.4892mm
Height :
3.6mm
Size Code :
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Datasheets
K333K10X7RF5TL2
Vishay K333K10X7RF5TL2
Mono-Kap™ K 0.033μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial