K333M20X7RK53L2
Mfr.Part #
K333M20X7RK53L2
Description
CAP CER 0.033UF 200V X7R RADIAL
Packaging :
Bulk
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Package / Case :
Radial
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Pitch :
2.4892mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
200V
Lead Length :
30mm
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
3.2mm
Lead Style :
Straight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
3.2mm
Capacitance :
0.033µF
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Diameter :
500μm
Radiation Hardening :
No
Height :
5mm
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
Datasheets
K333M20X7RK53L2
Vishay K333M20X7RK53L2
Mono-Kap™ K 0.033μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K333M20X7RK53L2 Overview
Programs on this device are of 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 200V Volts DC - Rated DC.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
K333M20X7RK53L2 Features
a size/dimension of 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V