K2CLAC-P04LCC0-1000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K2CLAC-P04LCC0-1000
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
5 Weeks
Fastening Type :
Push-Pull
Packaging :
Bulk
Feature :
Backshell
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
4
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
C
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Brass
Cable Opening :
0.020 ~ 0.039 (0.50mm ~ 1.00mm)
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Series :
ODU MINI-SNAP® L
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Termination :
Solder Cup
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
ODU K2CLAC-P04LCC0-1000
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk A Push-Pull
K2CLAC-P04LCC0-1000 Overview
K2CLAC-P04LCC0-1000 Features
ODU MINI-SNAP® L series
K2CLAC-P04LCC0-1000 Applications
There are a lot of ODU
K2CLAC-P04LCC0-1000 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER