K2CL0C-P02LCC0-2500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K2CL0C-P02LCC0-2500
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 2P GOLD SLDR CUP
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Brass
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
5 Weeks
Shell Size - Insert :
C
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Cable Opening :
0.079 ~ 0.098 (2.00mm ~ 2.50mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Termination :
Solder Cup
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
2
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Backshell, Strain Relief
Orientation :
0
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Series :
ODU MINI-SNAP® L
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
ODU K2CL0C-P02LCC0-2500
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk 0 Push-Pull
K2CL0C-P02LCC0-2500 Overview
K2CL0C-P02LCC0-2500 Features
ODU MINI-SNAP® L series
K2CL0C-P02LCC0-2500 Applications
There are a lot of ODU
K2CL0C-P02LCC0-2500 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER