K271M10X7RF5UH5
Mfr.Part #
K271M10X7RF5UH5
Description
CAP CER 270PF 50V X7R RADIAL
Temperature Coefficient :
X7R
Diameter :
500μm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Pitch :
5.0038mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
270pF
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Ammo Pack
Series :
Mono-Kap™ K
Terminal Pitch :
5mm
Depth :
2.3mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Published :
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Style :
Formed Leads
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Size Code :
Height :
3.6mm
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Datasheets
K271M10X7RF5UH5
Vishay K271M10X7RF5UH5
Mono-Kap™ K 270pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial