K271J10C0GH5TL2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K271J10C0GH5TL2
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 100V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Length :
3.6mm
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Packing Method :
TR
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Pitch :
2.5mm
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
ECCN Code :
EAR99
Depth :
2.3mm
Size Code :
Lead Pitch :
2.4892mm
Lead Style :
Straight
Dielectric :
C0G
HTS Code :
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
100V
Series :
Mono-Kap™ K
Temperature Characteristics Code :
C0G
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Capacitance :
270pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
K271J10C0GH5TL2
Vishay K271J10C0GH5TL2
Mono-Kap™ K 270pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial