K271M10X7RF53L2
Mfr.Part #
K271M10X7RF53L2
Description
CAP CER 270PF 50V X7R RADIAL
Radial
Lead Length :
30mm
Diameter :
500μm
Lead Style :
Straight
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Through Hole
Published :
Capacitance :
270pF
Height :
3.6mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Depth :
2.3mm
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
2.5mm
Datasheets
K271M10X7RF53L2
Vishay K271M10X7RF53L2
Mono-Kap™ K 270pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial