K20KAC-P09LCC0-300S
Mfr.Part #
K20KAC-P09LCC0-300S
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 9P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.098 ~ 0.118 (2.50mm ~ 3.00mm)
Shell Material :
Brass
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Solder Cup
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Factory Lead Time :
5 Weeks
Orientation :
A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Series :
ODU MINI-SNAP® K
Feature :
Backshell, Strain Relief
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
9
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Shell Finish :
Chrome over Nickel
ODU K20KAC-P09LCC0-300S
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 9 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk A Push-Pull
K20KAC-P09LCC0-300S Overview
K20KAC-P09LCC0-300S Features
ODU MINI-SNAP® K series
K20KAC-P09LCC0-300S Applications
There are a lot of ODU
K20KAC-P09LCC0-300S Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER