K20K0C-P07LCC0-350S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K20K0C-P07LCC0-350S
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 7P GOLD SLDR CUP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
0
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
7
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Solder Cup
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Series :
ODU MINI-SNAP® K
Feature :
Backshell, Strain Relief
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Cable Opening :
0.118 ~ 0.138 (3.00mm ~ 3.50mm)
Factory Lead Time :
5 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Brass
ODU K20K0C-P07LCC0-350S
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk Push-Pull
K20K0C-P07LCC0-350S Overview
K20K0C-P07LCC0-350S Features
ODU MINI-SNAP® K series
K20K0C-P07LCC0-350S Applications
There are a lot of ODU
K20K0C-P07LCC0-350S Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER