K183K10X7RF53H5
Mfr.Part #
K183K10X7RF53H5
Description
CAP CER 0.018UF 50V X7R RADIAL
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Pitch :
5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Capacitance :
0.018μF
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
X7R
HTS Code :
Height :
3.6mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±10%
Lead Length :
30mm
Depth :
2.3mm
Diameter :
500μm
2
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
K183K10X7RF53H5
Vishay K183K10X7RF53H5
Mono-Kap™ K 0.018μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial