K181K10X7RH5UH5
Mfr.Part #
K181K10X7RH5UH5
Description
CAP CER 180PF 100V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Height :
3.6mm
Voltage - Rated DC :
100V
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Diameter :
500μm
Terminal Pitch :
5mm
Temperature Coefficient :
X7R
EAR99
Lead/Base Style :
Formed Leads
Packaging :
Tape and Box (TB)
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Packing Method :
Ammo Pack
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mount :
Depth :
2.3mm
Radial
Published :
Lead Pitch :
5.0038mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Style :
Formed Leads
Series :
Mono-Kap™ K
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
180pF