K181K10C0GH5TL2
Mfr.Part #
K181K10C0GH5TL2
Description
CAP CER 180PF 100V C0G/NP0 RAD
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Published :
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated :
100V
Lead Pitch :
2.4892mm
HTS Code :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Capacitance :
180pF
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Straight
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Packing Method :
TR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Depth :
2.3mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Length :
3.6mm
Datasheets
K181K10C0GH5TL2
Vishay K181K10C0GH5TL2
Mono-Kap™ K 180pF 100V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial