K151M10X7RF53H5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K151M10X7RF53H5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 50V X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Formed Leads
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
150pF
Multilayer :
yes
Terminal Pitch :
5mm
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
500μm
Height :
3.6mm
Lead Length :
30mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
5.0038mm
Depth :
2.3mm
Series :
Mono-Kap™ K
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Temperature Coefficient :
X7R
HTS Code :
Package / Case :
Radial
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
K151M10X7RF53H5
Vishay K151M10X7RF53H5
Mono-Kap™ K 150pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial