K151J10C0GH5UH5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K151J10C0GH5UH5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 100V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Style :
Formed Leads
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
150pF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Depth :
2.3mm
Voltage - Rated :
100V
Packing Method :
Ammo Pack
Tolerance :
±5%
Dielectric :
C0G
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size Code :
Series :
Mono-Kap™ K
Terminal Pitch :
5mm
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Length :
3.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Radiation Hardening :
No
Datasheets
K151J10C0GH5UH5
Vishay K151J10C0GH5UH5
Mono-Kap™ K 150pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial