K151K15X7RL53H5
Mfr.Part #
K151K15X7RL53H5
Description
CAP CER 150PF 500V X7R RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
500V
Thickness :
2.6mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Capacitance :
150pF
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height :
4mm
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Length :
30mm
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Depth :
2.5mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Datasheets
K151K15X7RL53H5
Vishay K151K15X7RL53H5
Mono-Kap™ K 150pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial