K151K15X7RK5UH5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K151K15X7RK5UH5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 200V X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Series :
Mono-Kap™ K
Package / Case :
Radial
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
150pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Multilayer :
yes
Diameter :
500μm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Depth :
2.5mm
Thickness :
2.6mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Style :
Formed Leads
Lead/Base Style :
Formed Leads
Temperature Coefficient :
X7R
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Height :
4mm
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
K151K15X7RK5UH5
Vishay K151K15X7RK5UH5
Mono-Kap™ K 150pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial