K151K15X7RK5TH5
Mfr.Part #
K151K15X7RK5TH5
Description
CAP CER 150PF 200V X7R RADIAL
Capacitance :
150pF
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
200V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Width :
2.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
Wire
Published :
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Lead Style :
Formed Leads
Radial
Terminal Pitch :
5mm
HTS Code :
Packing Method :
TR
Size Code :
Length :
4mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
K151K15X7RK5TH5
Vishay K151K15X7RK5TH5
Mono-Kap™ K 150pF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial