K151K15X7RF5TL2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K151K15X7RF5TL2
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 50V X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR
Size Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Series :
Mono-Kap™ K
Lead Style :
Straight
Capacitance :
150pF
Terminal Pitch :
2.5mm
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
2.4892mm
Thickness :
2.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Height :
4mm
Width :
2.5mm
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Diameter :
500μm
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
X7R
Depth :
2.6mm
Datasheets
K151K15X7RF5TL2
Vishay K151K15X7RF5TL2
Mono-Kap™ K 150pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial