K151K15X7RF5TH5
Mfr.Part #
K151K15X7RF5TH5
Description
CAP CER 150PF 50V X7R RADIAL
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
2.6mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Capacitance :
150pF
yes
Height :
4mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
X7R
Size Code :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Style :
Formed Leads
No
Lead/Base Style :
Formed Leads
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Radial
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
2.5mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
500μm
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
K151K15X7RF5TH5
Vishay K151K15X7RF5TH5
Mono-Kap™ K 150pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial