K151K15C0GL5TH5
Mfr.Part #
K151K15C0GL5TH5
Description
CAP CER 150PF 500V C0G/NP0 RAD
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead/Base Style :
Formed Leads
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Lead Style :
Formed Leads
Tolerance :
±10%
Dielectric :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
yes
Voltage - Rated :
500V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
4mm
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm