K151K15C0GK5TH5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K151K15C0GK5TH5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 200V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Published :
Dielectric :
C0G
Length :
4mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial
HTS Code :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Multilayer :
yes
Radiation Hardening :
No
Size Code :
Packing Method :
TR
Lead Style :
Formed Leads
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Series :
Mono-Kap™ K
Depth :
2.5mm
Capacitance :
150pF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
200V
Mounting Type :
Through Hole
Lead/Base Style :
Formed Leads
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
K151K15C0GK5TH5
Vishay K151K15C0GK5TH5
Mono-Kap™ K 150pF 200V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial