K151K15C0GF53L2
Mfr.Part #
K151K15C0GF53L2
Description
CAP CER 150PF 50V C0G/NP0 RADIAL
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Pitch :
2.5mm
Lead Style :
Straight
Size Code :
Weight :
160.004709mg
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
500 µm
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Tolerance :
±10%
Height :
4mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
150pF
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
2.5mm
Datasheets
K151K15C0GF53L2
Vishay K151K15C0GF53L2
Mono-Kap™ K 150pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial