K151K15C0GF53H5
Mfr.Part #
K151K15C0GF53H5
Description
CAP CER 150PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Capacitance :
150pF
Lead/Base Style :
Formed Leads
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Through Hole
Length :
4mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Published :
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Depth :
2.5mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
10 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Packaging :
Bulk
Lead Style :
Formed Leads
Dielectric :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
K151K15C0GF53H5
Vishay K151K15C0GF53H5
Mono-Kap™ K 150pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial