K151K10X7RH5TH5
Mfr.Part #
K151K10X7RH5TH5
Description
CAP CER 150PF 100V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Lead/Base Style :
Formed Leads
Radial
Packing Method :
TR
Lead Pitch :
5.0038mm
Capacitance :
150pF
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mount :
Through Hole
Diameter :
500μm
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
3.6mm
Depth :
2.3mm
Lead Style :
Formed Leads
10 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
100V
Wire
Terminal Pitch :
5mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
K151K10X7RH5TH5
Vishay K151K10X7RH5TH5
Mono-Kap™ K 150pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial