K151K10X7RF5UL2
Mfr.Part #
K151K10X7RF5UL2
Description
CAP CER 150PF 50V X7R RADIAL
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Depth :
2.3mm
Lead Style :
Straight
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Size Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Pitch :
2.4892mm
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Capacitance :
150pF
Packaging :
Tape and Box (TB)
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
3.6mm
Tolerance :
±10%
e3
Terminal Pitch :
2.5mm
GENERAL PURPOSE
Diameter :
500μm
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
K151K10X7RF5UL2
Vishay K151K10X7RF5UL2
Mono-Kap™ K 150pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial