K151K10X7RF5UH5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K151K10X7RF5UH5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 50V X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
Ceramic
Radiation Hardening :
No
Height :
3.6mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Tolerance :
±10%
Diameter :
500μm
Depth :
2.3mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Published :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
5mm
Packing Method :
Ammo Pack
Mounting Type :
Through Hole
Lead Style :
Formed Leads
Series :
Mono-Kap™ K
Capacitance :
150pF
ECCN Code :
EAR99
Lead/Base Style :
Formed Leads
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Datasheets
K151K10X7RF5UH5
Vishay K151K10X7RF5UH5
Mono-Kap™ K 150pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial