K151K10X7RF5TL2
Mfr.Part #
K151K10X7RF5TL2
Description
CAP CER 150PF 50V X7R RADIAL
Temperature Coefficient :
X7R
Depth :
2.3mm
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Style :
Straight
Radiation Hardening :
No
Diameter :
500μm
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
3.6mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Spacing :
0.098 2.50mm