K151K10X7RF5TH5
Mfr.Part #
K151K10X7RF5TH5
Description
CAP CER 150PF 50V X7R RADIAL
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead/Base Style :
Formed Leads
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
3.6mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
X7R
Packing Method :
TR
10 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Diameter :
500μm
Depth :
2.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
150pF
Lead Style :
Formed Leads
GENERAL PURPOSE
Datasheets
K151K10X7RF5TH5
Vishay K151K10X7RF5TH5
Mono-Kap™ K 150pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial