K151K10X7RF53H5
Mfr.Part #
K151K10X7RF53H5
Description
CAP CER 150PF 50V X7R RADIAL
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
150pF
Terminal Shape :
Wire
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Diameter :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Depth :
2.3mm
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Style :
Formed Leads
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Lead Length :
30mm
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Height :
3.6mm
Terminal Pitch :
5mm
Datasheets
K151K10X7RF53H5
Vishay K151K10X7RF53H5
Mono-Kap™ K 150pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial