K151K10C0GH53L2
Mfr.Part #
K151K10C0GH53L2
Description
CAP CER 150PF 100V C0G/NP0 RAD
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
2.4892mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
±10%
Capacitance :
150pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
100V
yes
Length :
3.6mm
Published :
Depth :
2.3mm
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Terminal Shape :
Wire
Lead Style :
Straight
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Datasheets
K151K10C0GH53L2
Vishay K151K10C0GH53L2
Mono-Kap™ K 150pF 100V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial