K151K10C0GF5TH5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K151K10C0GF5TH5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Depth :
2.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Mono-Kap™ K
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead/Base Style :
Formed Leads
HTS Code :
Multilayer :
yes
Terminal Pitch :
5mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated :
50V
Mount :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Style :
Formed Leads
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
150pF
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
3.6mm
Dielectric :
C0G
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
TR
Datasheets
K151K10C0GF5TH5
Vishay K151K10C0GF5TH5
Mono-Kap™ K 150pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial