K151J15C0GK53L2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K151J15C0GK53L2
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 200V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Terminal Shape :
Wire
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
2.5mm
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±5%
Capacitance :
150pF
Voltage - Rated :
200V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
4mm
Package / Case :
Radial
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
2.4892mm
Size Code :
Series :
Mono-Kap™ K
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
10 Weeks
Published :
HTS Code :
Lead Style :
Straight
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Dielectric :
C0G
Datasheets
K151J15C0GK53L2
Vishay K151J15C0GK53L2
Mono-Kap™ K 150pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial