K123M20X7RL5TH5
Mfr.Part #
K123M20X7RL5TH5
Description
CAP CER 0.012UF 500V X7R RADIAL
Tolerance :
±20%
Series :
Mono-Kap™ K
Lead/Base Style :
Formed Leads
Depth :
3.2mm
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.012µF
Voltage - Rated DC :
500V
Height Seated (Max) :
0.299 7.60mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Thickness :
3.2mm
Height :
5mm
Lead Style :
Formed Leads
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Datasheets
K123M20X7RL5TH5
Vishay K123M20X7RL5TH5
Mono-Kap™ K 0.012μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K123M20X7RL5TH5 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 500V allows it to function.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
K123M20X7RL5TH5 Features
a size/dimension of 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V