K123K15X7RF5TH5
Mfr.Part #
K123K15X7RF5TH5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.012UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
Mono-Kap™ K
Published :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Depth :
2.5mm
Packing Method :
TR
Radiation Hardening :
No
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Thickness :
2.6mm
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Capacitance :
0.012µF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
500μm
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Style :
Formed Leads
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
5.0038mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Height :
4mm
Size Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Lead/Base Style :
Formed Leads
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
K123K15X7RF5TH5
Vishay K123K15X7RF5TH5
Mono-Kap™ K 0.012μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial