K123M15X7RK5UL2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K123M15X7RK5UL2
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.012UF 200V X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
4mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial
Width :
2.5mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
2.5mm
Packing Method :
Ammo Pack
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
200V
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
Mono-Kap™ K
Number of Terminations :
2
Lead Style :
Straight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
0.012µF
Thickness :
2.6mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packaging :
Tape and Box (TB)
Diameter :
500μm
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Pitch :
2.4892mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±20%
Depth :
2.6mm
Datasheets
K123M15X7RK5UL2
Vishay K123M15X7RK5UL2
Mono-Kap™ K 0.012μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K123M15X7RK5UL2 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 200V.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 2.4892mm.
K123M15X7RK5UL2 Features
a size/dimension of 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V