K123M15X7RK5TL2
Mfr.Part #
K123M15X7RK5TL2
Description
CAP CER 0.012UF 200V X7R RADIAL
Capacitance :
0.012µF
Packing Method :
TR
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
200V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Depth :
2.5mm
Thickness :
2.6mm
Height :
4mm
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
2.4892mm
Datasheets
K123M15X7RK5TL2
Vishay K123M15X7RK5TL2
Mono-Kap™ K 0.012μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K123M15X7RK5TL2 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 200V, it can be operated with a voltage of rated DC.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 2.4892mm.
K123M15X7RK5TL2 Features
a size/dimension of 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V