K123M15X7RK53L2
Mfr.Part #
K123M15X7RK53L2
Description
CAP CER 0.012UF 200V X7R RADIAL
Lead Pitch :
2.4892mm
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Tolerance :
±20%
e3
Lead Length :
30mm
Capacitance :
0.012µF
Thickness :
2.6mm
Depth :
2.5mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
200V
Height :
4mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Datasheets
K123M15X7RK53L2
Vishay K123M15X7RK53L2
Mono-Kap™ K 0.012μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K123M15X7RK53L2 Overview
Ceramic capacitor is 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 200V is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 2.4892mm.
K123M15X7RK53L2 Features
a size/dimension of 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V